The winners of the 2019 MIPIM/AR Future Project Awards have been announced at the JW Marriott Hotel, Cannes on March 13. Now in their 18th year, the awards are the only competition exclusively celebrating excellence in unbuilt or incomplete projects across a range of different categories including Big Urban Projects, Sports & Stadiums, Tall Buildings and Regeneration & Masterplanning. This year’s awards celebrated 35 sensational projects from around the globe with 15 winning projects being honored at the prize giving ceremony and a further 20 being commended for their work. The ceremony was concluded with the announcement of the Future Project of the Year, won by MVSA Architects + Stefano Boeri Architetti for their Wonderwoods project.
Here below all winners and commended projects per category:
BIG URBAN INFRASTRUCTURE
Winner: Suzhou High Gardens, One Design, Suzhou, China
Commended: Richmond BridgePark, Spatial Affairs Bureau
BIG URBAN PROJECTS
Winner: Integrated Hub, Andrew Bromberg at Aedas, South East Asia
Commended: Haliç Shipyards, Tabanlıoğlu Architects; Bankside Yards, PLP Architecture
CIVIC & COMMUNITY
Winner: Sandra Civic Centre, Nextoffice, Sadra New Town, Fars Province, Iran
Commended: Nærheden School & Community Center, Christensen & Co Architects; Sydney Fish Market, 3XN Architects
CULTURAL REGENERATION
Winner: Oslo Aquarium, Haptic Architects with Rodeo, Oslo, Norway
Commended: Arter, Grimshaw; Library, Studio A4
HOTELS & LEISURE
Winner: Tropicalia, Coldefy & Associés, Côte d'Opale, France
Commended: Wuyi Yuansu Hot Spring Resort, CLOU architects
MIXED USE
Winner: Wonderwoods, MVSA Architects + Stefano Boeri Architetti, Utrecht, The Netherlands
Commended: Aldgate Quarter, ACME; Vicarage Fields, Studio Egret West
OFFICES
Winner: St. Pauli, blauraum Architekten, Hamburg, Germany
Commended: Gallium Valley Science Park, LWK & Partners (HK); Olympic House, 3XN with IttenBrechbühl
OLD & NEW
Winner: Fenix 1, Mei architects and planners, Rotterdam, The Netherlands
Commended: POST Rotterdam, ODA New York
REGENERATION & MASTERPLANNING
Winner: Stockholm Loop, Belatchew Arkitekter, Stockholm, Sweden
Commended: Kirkstall Forge, Feilden Clegg Bradley Studios; The Old Kent Road Project, The London Borough of Southwark Council
RESIDENTIAL
Winner: Aqualuna, 3XN Architects, Toronto, Canada
Commended: Golden Mede, C.F. Møller Architects
SHOPPING
Winner: Taikoo Li Qiantan, 5+design, Shanghai, China
Commended: Kings Square FOMO FREO, HDR
SPORTS & STADIUMS
Winner: Lo Barnechea Public Swimming Pool, Gonzalo Mardones Arquitecto, Santiago de Chile, Chile
Commended: Sabah Al-Salem Stadium, Pace
TALL BUILDINGS
Winner: 505 George Street, Ingenhoven Architects + Architectus, Sydney, Australia
Commended: The Big Blue, Wingårdh Arkitektkontor; Hautbois, Lipsky+Rollet Architectes
JEU D'ESPRIT WINNER: Floating Bridge, Paul Lukez Architecture, Boston, USA
SUSTAINABILITY PRIZE: The Arbour, Moriyama & Teshima Architects with Acton Ostry Architects, Toronto, Canada